Programinė įranga. Virusai. Kompiuterių raida ir tipai
Informacinių technologijų pamokų ciklas
 Teorija
Programinė įranga
Operacinės sistemos
Taikomosios programos
Kompiuterių virusai
Virusų rūšys. Apsaugos būdai

Antivirusinės programos

Kompiuterių raida

Kompiuterių tipai
   
 

 

 Testas

Atsakykite į teorinius testo kausimis. Dalis šių klausimų bus pateikta kontroliniame teste.
                Pradėti»

 Praktika

Atlikite praktines užduotis. Jos padės geriau įsisavinti teorinę medžiagą.


                 Pradėti»

 

 

 

 

Operacinės sistemos

Operacinė sistema (OS) – tai speciali programinė įranga, susiejanti vartotojo bei kompiuterio programų darbą. OS Atlieka dvi iš esmės mažai susietas funkcijas: vartotojams suteikia patogias darbo priemones su kompiuteriu ir padidina kompiuteriu panaudojimo efektyvumą racionaliai valdant jo resursus.

Moderniausios operacinės sistemos sudaro galimybę dirbti daugeliui vartotojų vienu metu daugialypėje aplinkoje, užtikrina bylų (failų) apsaugą, turi daug kitų naudingų savybių. Dauguma operacinių sistemų yra pirma programinė įranga, kurią pradeda vykdyti įjungtas kompiuteris.

Kompiuterio naudotojo požiūriu, operacinė sistema veikia kaip aplinka, daugiau ar mažiau supaprastinanti darbą su:

  • Taikomosiomis programomis ar kita programine įranga – interneto naršyklėmis, teksto redagavimo ar internetinių pokalbių programomis.
  • Bylomis (failais) ir aplankais (katalogais)
  • Įvairiais vidiniais bei išoriniais įrenginiais – spausdintuvu, monitoriumi, pele, klaviatūra, skaitmeniniu fotoaparatu ir kitais.

Operacinės sistemos:

 

o

MS-DOS – Microsoft kompanijos gaminta diskų operacinė sistema (DOS). Pirmoji versija išleista 1981 metais, paskutinioji – 2000 metais.

Windows 3.1 (1992 m.) buvo pirma Windows versija, oficialiai pavadinta operacine sistema. Tačiau ji negalėjo funkcionuoti atskirai nuo MS-DOS. Iš tiesų tai buvo DOS operacinės sistemos grafinis apvalkalas. Pirmąja Windows su tinklinėmis galimybėmis versija tapo operacinė sistema Windows for Workgroups 3.1




OS Windows 95 buvo kuriama, kai jau egzistavo 32-jų bitų saugi operacinė sistema Windows NT. Tačiau pastaroji buvo pernelyg reikli aparatūriniams resursams. Todėl ir buvo sukurta ne tokia reikli OS Windows 95, tinkanti 32-jų bitų taikomosioms programoms. Į Windows 95 komplektą buvo įtraukti visi būtini realaus režimo (“MS-DOS režimo”) komponentai. Vienas pagrindinių Windows 95 ypatumų - visai nauja (palyginus su Windows 3.x) vartotojo aplinka

1998 m. Microsoft išleido naują OS versiją - Windows 98. Ją įdiegti galima iš Windows 3.11 arba Windows 95 aplinkos. Naujosios OS pagrindinė architektūra nepakito, bet naujovių daug:

  • integruota naršyklė “Internet Explorer 4.0”, paverčianti pagrindinį langą Interneto tinklapiu;
  • OS stabilesnė, nes, kaip teigia Microsoft programuotojai, ištaisyta daugiau kaip 3000 klaidų;
  • naujos energijos taupymo galimybės;
  • geresnė pagalbos sistema; Įdiegus naująsias funkcijas, Windows 98 atrodo kaip Windows 95 su kai kuriais priedais. Dauguma geriausių Windows 98 sąsajos funkcijų yra tos pačios, kaip ir Windows 95.



Windows 2000 (taip pat kartais vadinama Win2K) yra grafinė , į verslo klientus orientuota operacinė sistema, kuri buvo suprojektuota vieno ar kelių procesorių 32 bitų Intel x86 architektūros kompiuteriams. Ji yra Microsoft Windows NT operacinių sistemų linijos dalis ir buvo išleista 2000 m. vasario 17 d. Po jos sekė Windows XP (išleista 2001 m. lapkričio 21 d.) bei Windows Server 2003 (išleista 2003 m. balandį).

Windows XP yra Microsoft kompanijos sukurta komercinių operacinių sistemų serija, skirta bendrosios paskirties kompiuterių sistemoms, įskaitant namų ir verslo stalinius kompiuterius, nešiojamuosius kompiuterius, bei kompiuterius skirtus daugialypės terpės peržiūrai (angl. Media center). Raidės „XP“ kilo iš angliško žodžio eXPerience, reiškiančio patirtį.[1] Pradinės versijos kodinis pavadinimas buvo „Whistler“ – taip buvo pavadinta pagal Britų Kolumbijoje (Kanada) esantį turistinį Vistlerio miestelį, kadangi daug Microsoft darbuotojų slidinėjo būtent šio miestelio Whistler-Blackcomb slidinėjimo kurorte vykstant OS vystymo darbams. Windows XP yra Windows 2000 ir Windows Me „įpėdinis“ bei pirma Microsoft pagaminta į vartotojus orientuota operacinė sistema, sukurta naudojant Windows NT branduolį ir architektūrą. Windows XP buvo išleista 2001 m. lapkričio 25 d., ir iki šių dienų oficialiais duomenimis yra naudojama virš 400 milijonų Windows XP kopijų visame pasaulyje, remiantis 2006 metų IDC skaičiavimais.[2] Po Windows XP versijos yra sukurta nauja operacinė sistema Windows Vista, kurios versija verslo klientams išleista 2006 m. lapkričio 8 d., o versija masinei rinkai išleista 2007 m. sausio 30 d.


Pati naujausia Microsoft kompanijos sukurta Operacinė sistema (2006 m). Pagerintos vartotojo grafinės sąsajos galimybės. Ši operacinė sistema reikalauja daug kompiuterio resursų.

UNIX – grupė operacinių sistemų, kilusių iš 1969-1970 sukurtos UNICS (apie 1970 pervadintos į UNIX) sistemos. UNIX yra plačiai naudojama tiek serveriuose, tiek kitos paskirties kompiuteriuose. Unix kliento/serverio programų modelis buvo labai svarbus kuriant Internetą.

Linux – laisvos (atviro kodo) operacinės sistemos branduolio (kernel) pavadinimas.

Iš pradžių Linux branduolys buvo skirtas i386 architektūros procesoriams, tačiau vėliau buvo patobulintas, kad tiktų įvairios architektūros kompiuteriams. Linux dabar naudojamas ir asmeniniuose kompiuteriuose, ir superkompiuteriose, taip pat – mobiliuose telefonuose ir kitose buitinėse sistemose.

OS/2 („Operating System/2“) – Microsoft ir IBM operacinė sistema pradėta kurti 1985 m. Nuo 1990 m. šią OS tobulino tik IBM kompanija. 1987 m. išleista pirmoji versija skirta IBM gaminamiems kompiuteriams „Personal System/2“ (PS/2).


 

 

 

© 2007 Informacinių technologijų mokytojas Saulius Brazauskas. Jonavos Senamiesčio gimnazija.