Duomenys ir kintamieji
Informacinių technologijų pamoka
Tikslai
 Teorinė 1 dalis
Įvadas
Sveikieji ir realieji skaičiai
Realiųjų skaičių vaizdavimas
Aritmetiniai veiksmai
 Teorinė 2 dalis
Loginiai duomenys
 Teoriniai testai

Pabandykite atsakyti į teorinių testų klausimus, tai padės Jums geriau įsisavinti terinę pamokų medžiagą
                 1 dalis »

                 2 dalis »

 Praktika

Įdėkite mokytojo duotą kompiuterinę laikmeną į diskelių skaitymo įrenginį. Ją atidarykite ir paleiskite vykdyti failą praktika.bat
1 dalis
Temų saraše pasirinkite: „Reiškinių reikšmės“. Paspauskite ENTER ir pasirinkite „Mokomoji programa“. Įveskite savo vardą ir pavardę. Pabadykite apskaičuoti reikškinių reikšmes.
2 dalis
Temų saraše pasirinkite: „Loginiai duomenys“. Paspauskite ENTER ir pasirinkite „Mokomoji programa“. Įveskite savo vardą ir pavardę. Pabadykite apskaičuoti reikškinių reikšmes.

 
Aritmetiniai veiksmai

Programuojant su skaičiais atliekami įprastiniai aritmetiniai veiksmai: sudėtis, atimtis, daugyba ir dalyba. Sudėtis ir atimtis žymima kaip ir matematikoje: + ir —. Daugyba programose žymima žvaigždute (*). Dalyba programavimo kalbose esti trijų rūšių: vienaip dalijami realieji skaičiai ir dviem kitais būdais - sveikieji skaičiai. Realiųjų skaičių dalyba atliekama taip kaip ir matematikoje, ir žymima įstrižu brūkšniu (/), pavyzdžiui, 5/2.

Matematikoje Programavime
Sudėtis + . Pvz: 3+a. Sudėtis + . Pvz: 3+a.
Atimtis — Pvz: 3 — a. Atimtis — Pvz: 3 — a.
Daugyba x • Pvz: 3xa; 3•a; 3a. Daugyba „*“ Pvz 3*a
Dalyba / — : Pvz: 3/a; 3:a;

Dalyba:
/ (realiųjų skaičių) Pvz: 3/a
div mod (sveikųjų skaičių)
3 mod a
3 div a

Dalijant sveikuosius skaičius, galima gauti du rezultatus: dalmenį ir liekaną (kai pageidaujama, kad rezultatai būtų sveikojo tipo). Pavyzdžiui, 14 padalijus iš 5, gaunamas dalmuo 2 ir liekana 4. Sprendžiant uždavinius, kai kada reikia tik dalmens, o kai kada - tik liekanos. Šie dalybos veiksmai Paskalio kalboje žymimi santrumpomis div (divide - „dalyti") ir mod (module - „modulis, liekana"). Logo kalboje div operacijai žymėti yra sinonimas: sveikoji .dalyba; liekaną randanti operacija žymima tiesiog liekana.

Jeigu dalijame sveikuosius skaičius ir norime gauti dalmenį - tik sveikąjį skaičių, tai renkamės sveikųjų skaičių dalybos veiksmą div, o jeigu norime gauti tik liekaną - mod (arba liekana, jei tai Komenskio Logo kalba).

Sveikųjų skaičių dalybos pavyzdžiai:

13 div 5=2; 3div 8=0; 0 div 7=0

13 mod 5=3; 3 mod 8=3; 0 mod 7=0

Primename, kad, kaip ir matematikoje, iš nulio dalyti negalima.

Dalijant neigiamus skaičius, operacija div atliekama taip: skaičiai dalijami be ženklų (kaip teigiami), gauto rezultato - dalmens -ženklas nustatomas kaip matematikoje (kai dalinys ir daliklis vienodų ženklų - pliusas, kai skirtingų - minusas). Neigiamų skaičių liekaną įsivaizduoti sunkiau, todėl operacijos mod su neigiamais skaičiais geriau nevartoti.


© 2007 Jonavos Senamiesčio gimnazija. Mokytojas Saulius Brazauskas el. paštas saulius_br@centras.lt.